Pokud nemáte peníze na splácení, nesnažte se to ututlat

Dokud je problém na začátku, existuje vždy vícero řešení, uvedla pro ČRO Alžběta Baslová


Výpadek příjmů, nedostatek finančních prostředků na vánoční dárky nebo třeba snaha pomoci rodinnému příslušníkovi v nouzi. Lidí, kteří se před Vánoci uchýlili ke sjednání krátkodobých půjček, bylo loňský rok více než obvykle. Mnozí ale v lednu zjišťují, že půjčku nedokáží včas splatit. Jak v takové situaci postupovat a čemu se naopak vyhnout? O tom mluvila v Českém rozhlase Liberec naše dluhová poradkyně Alžběta Baslová. 


V prosinci si lidé sjednávají mikropůjčky častěji, než v jiných měsících v roce. Obvykle je k tomu přivede potřeba obstarat svým blízkým vánoční dárky. Letos se ale přidala ještě snaha pomoci svým blízkým, kteří se dostali vlivem pandemie do finanční nouze. Jak v rozhovoru pro Český rozhlas upozornila naše kolegyně Alžběta Baslová, je stále častější, že si půjčky sjednávají lidé, kteří se tím snaží pomoci svým dětem nebo vnoučatům dorovnat jejich vypadlý příjem.

U krátkodobých půjček ale bývá splatnost zpravidla třicet dnů a nejčastěji je přitom potřeba uhradit celou částku naráz. V lednu se tak mnoho lidí ocitá v problémech. Uvědomí si totiž, že půjčku nedokáží včas splatit. Jak v takové situaci jednat?

Sjednání další mikropůjčky problém nevyřeší

„Pokud člověk zjistí, že teď potřebuje splatit nějakou půjčku, tak rozhodně není dobré strkat hlavu do písku,“ uvedla Baslová a dodala, že pokud si někdo sjednal půjčku kvůli tomu, aby pomohl dětem nebo blízkým, je třeba se o situaci aktivně zajímat a nespoléhat na to, že osoba, pro kterou si peníze půjčoval, dluh splatí. „Ať už vy sami máte problém a bojíte se požádat o pomoc, vždycky je to lepší začít řešit jak s rodinou, tak s věřitelem. Nebo pokud jste někomu slíbili, že splatíte půjčku, kterou si vzal na sebe, tak mu rozhodně řekněte, pokud na to nemáte. Dokud je problém v začátku, možností řešení je více,“ vysvětluje dluhová poradkyně.


„Ať už vy sami máte problém a bojíte se požádat o pomoc, vždycky je to lepší začít řešit jak s rodinou, tak s věřitelem.  Dokud je problém v začátku, možností řešení je více.“


Další častou chybou, kterou lidé ve snaze vyřešit své dluhy dělají, je sjednání dalšího krátkodobého úvěru, jímž by splatili ten první. V takovém případě se totiž podle Baslové bude stejný model opakovat o měsíc později.

Ať už jste vy nebo vaši blízcí ocitli z jakéhokoli důvodu v tíživé finanční situaci z jakéhokoli důvodu, je třeba začít hledat co nejdříve řešení. Obraťte se na věřitele, u kterého jste půjčku sjednali a zjistěte, zda vám vyjde vstříc nebo zavolejte na naši dluhovou poradnu, kde se společně s vámi pokusíme najít cestu z problémů ven. 


Zdroj: Člověk v tísni