Na co si dát pozor u nebankovních poskytovatelů úvěrů a půjček

Novela zákona o spotřebitelských úvěrech zpřísnila podmínky pro všechny poskytovatele půjček a úvěrů. Nově předepsaná kritéria jsou přísná. I přesto je ale třeba stále dávat pozor na to, kde a od koho si člověk půjčuje. 

Česká národní banka dohlíží na nebankovní poskytovatele půjček a uděluje jim licenci na dobu pěti let. Jí daná pravidla chrání spotřebitele nebankovních půjček. Novela zákona například zastropovala penalizaci jak za předčasné splacení půjčky, tak za její opožděné platby. Díky tomu došlo v praxi ke snížení počtu dluhových pastí na lidi, kteří si pozorně nepročetli smluvní podmínky, anebo k tomu nedostali ani příležitost.

 Na co dále si dát pozor

Bohužel ani legislativa nedokáže přimět poskytovatele k férovému jednání. Stále jsou z praxe známy případy nevýhodného uzavírání smluv za poskytnutí půjčky a k tomu přidružených služeb.

U každé půjčky či úvěru je třeba se ohlížet i na výši účtovaných účelně vynaložených nákladů. Ty si může společnost účtovat podle vlastního sazebníku. Za vypracování splátkového kalendáře, za vyhotovení a doručení výpisu po splatnosti.

Jsou to doplňující služby, spíše provozního charakteru, který si ale může poskytovatel navýšit podle svého uvážení. Zákon jejich výši neupravuje.

Nakupovat s rozumem

Odborníci dále upozorňují na to, aby lidé nadšeně nekývali na první nabídku úvěru, který dostanou. To se děje velice často například u financování nákupu konkrétního zboží nebo služby na úvěr. Často jde o úvěry nabízené hlavně ve větších prodejnách. Jako jsou prodejny s nábytkem, s automobily, s elektronikou i se stavebním materiálem…

Příkladem za všechny jsou praktiky některých autobazarů. Lidé si tam chodí auta vyhlížet, porovnávat a nakupovat. V momentě, kdy najdou svůj vysněný vůz, přestanou uvažovat. 

Přidají-li se k tomu praktiky predátorského úvěrování [dlouhé čekání, zdržování, nátlak] i silnější povahy pak podepíší úvěrovou smlouvu s 60% RPSN se základním povinným ručením, jehož součástí je batůžek s povinnou výbavou v ceně 400 korun.

I špatně uzavřená smlouva má své řešení

Nevýhodné čerpaní půjčky může potkat každého spotřebitele. Riziko totiž číhá na každém kroku a stačí chvilka nepozornosti. A pokud dojde k uzavření smlouvy o půjčce za velmi nevýhodných podmínek, je možné ji buď co nejdříve splatit a najít si renomovanějšího poskytovatele půjček. Případně úvěr refinancovat k jiné společnosti. Vše je ale nutné důkladně pročíst a propočítat. Kolik si půjčím a kolik přeplatím.

 Důležité kroky před uzavřením smlouvy o půjčce od nebankovní instituce 

 ü  Kontrola, jestli je poskytovatel půjčky držitelem licence od ČNB

ü  Pozor na úpravu účelně vynaložených nákladů účtovaných podle sazebníku

ü  Znalost nákladů, které budou vymáhány v případě prodlení ve splátkách

ü  Pozorně sledovat roční procentní sazbu nákladů (RPSN)

ü  Důkladné pročtení smlouvy o půjčce, včetně drobného textu

ü  Poskytnout smlouvu k pročtení i další nezávislé osobě

ü  Nepodepisovat smlouvu před pročtením, nejlépe v domácím prostředí. V případě nátlaku ihned odstoupit od jednání